lu.se

Ekonomisk-historiska institutionen

Ekonomihögskolan vid Lunds universitet

Kontakt

Ekonomisk-historiska institutionen


Bezawit Abebe

Projektassistent

Telefon: +46 46 222 74 91

Visa mer information


Göran Ahlström

Professor emeritus

goran.ahlstrom@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 88

Visa mer information


Clas Andersson

Systemutvecklare

clas.andersson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 87

Visa mer information


Erik Andersson

Administrativ assistent

erik.andersson@ekh.lu.se

Visa mer information


Mats Andersson

Administrativ assistent

mats.andersson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 69 13

Visa mer information


Mesfin Araya

Projektassistent

mesfin.araya@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 78

Visa mer information


Johanne Arnfred

Doktorand

johanne.arnfred@ekh.lu.se
Telefon: +46 22 273 77

Visa mer information


Tobias Axelsson

Studierektor för grundutbildningen

tobias.axelsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 31

Visa mer information


Anne Sofie Beck Knudsen

Postdoc

anne_sofie.beck_knudsen@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 84

Visa mer information


Tommy Bengtsson

Professor

tommy.bengtsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 73 80

Visa mer information


Sofia Brasjö

Administrativ assistent

sofia.brasjo@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 68

Visa mer information


Gabriel Brea-Martinez

Postdoc

gabriel.brea-martinez@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 41

Visa mer information


Benny Carlson

Professor emeritus

benny.carlson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45

Visa mer information


Helene Castenbrandt

Forskare

helene.castenbrandt@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 76

Visa mer information


Marcos Castillo

Doktorand

marcos.castillo@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98

Visa mer information


Björn Chebrell

Projektassistent

bjorn.chebrell@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 32

Visa mer information


Louise Cormack

Doktorand

louise.cormack@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98

Visa mer information


Enrico Debiasi

Doktorand

enrico.debiasi@ekh.lu.se

Visa mer information


Martin Dribe

Professor

martin.dribe@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 77

Visa mer information


Annika Elwert

Postdoc

annika.elwert@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98

Visa mer information


Nicholas Ford

Doktorand

nicholas.ford@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 42

Visa mer information


Carl Benedikt Frey

Gästforskare

carl_benedikt.frey@ekh.lu.se

Visa mer information


Xabier Garcia Fuente

Gästforskare

xabier.garcia_fuente@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45

Visa mer information


J David Hacker

Gästforskare

j_david.hacker@ed.lu.se

Visa mer information


Finn Hedefalk

Forskare

finn.hedefalk@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 44, +46 73 816 60 29

Visa mer information


Jonas Helgertz

Biträdande universitetslektor

jonas.helgertz@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 66

Visa mer information


Sofia Henriques

Forskare

sofia.henriques@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 81

Visa mer information


Pia Holmström

Projektassistent

pia.holmstrom@ekh.lu.se

Visa mer information


Anders Hylmö

Forskare

anders.hylmo@ekh.lu.se

Visa mer information


Ari Hyytinen

Gästforskare

ari.hyytinen@ekh.lu.se

Visa mer information


Ioana Igna

Projektassistent

ioana.igna@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 45

Visa mer information


Madeleine Jarl

Forskningsadministratör

madeleine.jarl@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 58

Visa mer information


Per Johansson

Administrativ assistent

per.johansson@ekh.lu.se

Visa mer information


Tony Johansson

Doktorand

tony.johansson@ekh.lu.se

Visa mer information


Omar Karlsson

Postdoc

omar.karlsson@ekh.lu.se

Visa mer information


Asli Kilicaslan

Projektassistent

asli.kilicaslan@ekh.lu.se

Visa mer information


Fredrik Kopsch

Doktorand

fredrik.kopsch@lth.lu.se
Telefon: +46 46 222 01 22

Visa mer information


Ralitsa Krumova

Forskningsassistent

ralitsa.krumova@ekh.lu.se

Visa mer information


Matti La Mela

Gästforskare

matti.la_mela@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 40

Visa mer information


Anders Larsson

Projektassistent

anders.larsson@ekh.lu.se

Visa mer information


Volha Lazuka

Postdoc

volha.lazuka@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 90

Visa mer information


Jonas Ljungberg

Professor

jonas.ljungberg@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 36

Visa mer information


Håkan Lobell

Programkoordinator, studievägledare

hakan.lobell@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 85

Visa mer information


Bengt-Åke Lundvall

Professor emeritus

bengt-ake.lundvall@ekh.lu.se

Visa mer information


Yemane Mesghenna

Forskare

yemane.mesghenna@ekh.lu.se

Visa mer information


Joseph Molitoris

Forskare

joseph.molitoris@ekh.lu.se

Visa mer information


Stefanie Mollborn

Gästforskare

stefanie.mollborn@ekh.lu.se

Visa mer information


Jeffrey Neilson

Forskare

jeffrey.neilson@ekh.lu.se
Telefon: +46 70 982 84 67

Visa mer information


Jakob Nyqvist

Projektassistent

jakob.nyqvist@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 40

Visa mer information


Marie Olander

Projektassistent

marie.olander@soc.lu.se

Visa mer information


Magnus Olofsson

Forskare

magnus.olofsson@hist.lu.se

Visa mer information


Mats Olsson

Prefekt

mats.olsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 31 18, +46 72 524 01 79

Visa mer information


Kim Overlaet

Postdoc

kim.overlaet@ekh.lu.se

Visa mer information


Lars Pettersson

Universitetslektor

lars.pettersson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 81

Visa mer information


Tatiana Pyshkina

Doktorand

tatiana.pyshkina@ekh.lu.se

Visa mer information


Kristin Ranestad

Postdoc

kristin.ranestad@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 33

Visa mer information


Sylvia Schwaag Serger

Professor

sylvia.schwaag_serger@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 67

Visa mer information


Luis Serratos

Doktorand

luis.serratos@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 56

Visa mer information


Karolin Sjöö

Forskare

karolin.sjoo@ekh.lu.se

Visa mer information


Ingela Skoug Frid

Projektassistent

ingela.skoug_frid@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 32

Visa mer information


Lars Svensson

Professor emeritus

lars.svensson@ekh.lu.se

Visa mer information


Otto Toivanen

Gästforskare

otto.toivanen@ekh.lu.se

Visa mer information


Ingrid van Dijk

Postdoc

ingrid.van_dijk@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 41

Visa mer information


Elien van Dongen

Doktorand

elien.van_dongen@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 90

Visa mer information


Yannu Zheng

Gästforskare

yannu.zheng@ekh.lu.se

Visa mer information


Martin Önnerfors

Doktorand

martin.onnerfors@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 56

Visa mer information



Katalogadministratör: Christina Rothman, Tina Wueggertz

Skyddsombud: Tina Wueggertz

Adressuppgifter

Ekonomisk-historiska institutionen

Besöksadress:
Scheelevägen 15B, Alfa 1, Lund

Postadress:
Box 7080, 220 07 Lund

Internpost: hs 10

Telefon: +46 46 222 74 75

Mer information i Lunds universitets forskningsportal