lu.se

Ekonomisk-historiska institutionen

Ekonomihögskolan vid Lunds universitet

Kontakt

Ekonomisk-historiska institutionen


Prince Young Aboagye

Doktorand

prince_young.aboagye@ekh.lu.se
Telefon: +46462227646

Visa mer information


Göran Ahlström

Professor emeritus

goran.ahlstrom@ekh.lu.se
Telefon: +46462227488

Visa mer information


Thilo Albers

Forskare

thilo.albers@ekh.lu.se

Visa mer information


Edoardo Altamura

Postdoc

edoardo.altamura@ekh.lu.se
Telefon: +46462227477

Visa mer information


Jens Andersson

Gästforskare

jens.andersson@ekh.lu.se
Telefon: +46705257087

Visa mer information


Martin Andersson

Docent

martin.andersson@ekh.lu.se
Telefon: +46462224485

Visa mer information


Mesfin Araya

Projektassistent

mesfin.araya@ekh.lu.se

Visa mer information


Johanne Arnfred

Projektassistent

johanne.arnfred@ekh.lu.se

Visa mer information


Ewa Axelsson

Forskare

ewa.axelsson@ekh.lu.se

Visa mer information


Tobias Axelsson

Universitetslektor

tobias.axelsson@ekh.lu.se
Telefon: +46462224631

Visa mer information


Nicolai Baumert

Doktorand

nicolai.baumert@ekh.lu.se
Telefon: +46462224491, +46734910973

Visa mer information


Blaise Bayuo

Projektassistent

blaise.bayuo@ekh.lu.se

Visa mer information


Anne Sofie Beck Knudsen

Postdoc

anne_sofie.beck_knudsen@ekh.lu.se
Telefon: +46462227484

Visa mer information


Erik Bengtsson

Biträdande universitetslektor

erik.bengtsson@ekh.lu.se

Visa mer information


Tommy Bengtsson

Professor

tommy.bengtsson@ekh.lu.se
Telefon: +46462227380

Visa mer information


Daniel Bennheden

Doktorand

daniel.bennheden@ekh.lu.se
Telefon: +46462227490

Visa mer information


Thor Berger

Postdoc

thor.berger@ekh.lu.se
Telefon: +46462220367, +46707720778

Visa mer information


Martin Bergvall

Doktorand

martin.bergvall@ekh.lu.se
Telefon: +46462224202

Visa mer information


Jutta Bolt

Docent

jutta.bolt@ekh.lu.se
Telefon: +46462220489

Visa mer information


Gabriel Brea Martinez

Postdoc

gabriel.brea_martinez@ekh.lu.se
Telefon: +46462220841

Visa mer information


John Brolin

Forskare

john.brolin@ekh.lu.se

Visa mer information


Benny Carlson

Professor

benny.carlson@ekh.lu.se
Telefon: +46462227478

Visa mer information


Helene Castenbrandt

Forskare

helene.castenbrandt@ekh.lu.se
Telefon: +46462227476, +46793103606

Visa mer information


Cristina Chaminade

Professor

cristina.chaminade@ekh.lu.se
Telefon: +46462223334

Visa mer information


Michael Chanda Chiseni

Doktorand

michael.chanda_chiseni@ekh.lu.se
Telefon: +46462224491

Visa mer information


Björn Chebrell

Projektassistent

bjorn.chebrell@ekh.lu.se

Visa mer information


Zeyuan Chen

Doktorand

zeyuan.chen@ekh.lu.se
Telefon: +46462220841

Visa mer information


Jeanne Cilliers

Postdoc, forskare

jeanne.cilliers.7367@ekh.lu.se
Telefon: +46462220499

Visa mer information


Hanne Clivemo

Doktorand

hanne.clivemo@ekh.lu.se

Visa mer information


Enrico Debiasi

Doktorand

enrico.debiasi@ekh.lu.se

Visa mer information


Letizia Donati

Gästdoktorand

Visa mer information


Martin Dribe

Professor

martin.dribe@ekh.lu.se
Telefon: +46462224677

Visa mer information


Cristian Ducoing

Gästforskare

cristian.ducoing@ekh.lu.se

Visa mer information


Olof Ejermo

Universitetslektor, docent

olof.ejermo@ekh.lu.se
Telefon: +46462229650, +46736946342

Visa mer information


Annika Elwert

Postdoc

annika.elwert@ekh.lu.se
Telefon: +46462220598

Visa mer information


Kerstin Enflo

Docent

kerstin.enflo@ekh.lu.se
Telefon: +46462227491

Visa mer information


Björn Eriksson

Forskare

bjorn.eriksson@ekh.lu.se
Telefon: +46462220886

Visa mer information


Gergei Farkas

Postdoc

gergei.farkas@ekh.lu.se

Visa mer information


Maria Fibaek

Doktorand

maria.fibaek.8771@ekh.lu.se

Visa mer information


Kristin Fransson

Katalogadministratör, institutionsadministratör

kristin.fransson@ekh.lu.se
Telefon: +46462224474

Visa mer information


Carl Benedikt Frey

Gästforskare

carl_benedikt.frey@ekh.lu.se

Visa mer information


Kathryn Gary

Doktorand

kathryn.gary@ekh.lu.se

Visa mer information


Erik Green

Docent

erik.green@ekh.lu.se
Telefon: +46462223667

Visa mer information


Christer Gunnarsson

Professor

christer.gunnarsson@ekh.lu.se
Telefon: +46462224630

Visa mer information


Emelie Gustafson

Projektassistent

emelie.gustafson@ekh.lu.se
Telefon: +46462220802

Visa mer information


Abel Gwaindepi

Postdoc

abel.gwaindepi@ekh.lu.se
Telefon: +460462220390

Visa mer information


Emrah Gülsunar

Doktorand

emrah.gulsunar@ekh.lu.se
Telefon: +46462226879

Visa mer information


Neelambar Hatti

Professor emeritus

neelambar.hatti@ekh.lu.se
Telefon: +46462227488, +46701480001

Visa mer information


Erik Hegelund

Gästdoktorand

Visa mer information


Jonas Helgertz

Biträdande universitetslektor

jonas.helgertz@ekh.lu.se
Telefon: +46462223666

Visa mer information


Sofia Henriques

Forskare

sofia.henriques@ekh.lu.se
Telefon: +46462220390

Visa mer information


Ellen Hillbom

Docent

ellen.hillbom@ekh.lu.se
Telefon: +46462227486

Visa mer information


Pia Holmström

Projektassistent

pia.holmstrom@ekh.lu.se

Visa mer information


Ari Hyytinen

Gästforskare

ari.hyytinen@ekh.lu.se

Visa mer information


Irene Håkansson

Arkivassistent

irene.hakansson@ekh.lu.se
Telefon: +46462224497

Visa mer information


Samuel Jenkin

Doktorand

samuel.jenkin@ekh.lu.se
Telefon: +46462227377

Visa mer information


Morten Jerven

Biträdande universitetslektor

morten.jerven@ekh.lu.se
Telefon: +46462220302

Visa mer information


Magnus Jiborn

Forskare

magnus.jiborn@ekh.lu.se
Telefon: +46462227480

Visa mer information


Tony Johansson

Doktorand

tony.johansson@ekh.lu.se

Visa mer information


Amanda Kander

Forskningsassistent

amanda.kander@ekh.lu.se

Visa mer information


Astrid Kander

Professor

astrid.kander@ekh.lu.se
Telefon: +46462227483, +46709942329

Visa mer information


Linnea Karlsson

Forskningsassistent

linnea.karlsson@ekh.lu.se

Visa mer information


Omar Karlsson

Forskare

omar.karlsson@ekh.lu.se

Visa mer information


Tobias Karlsson

Universitetslektor

tobias.karlsson@ekh.lu.se
Telefon: +46462220837, +46732765847

Visa mer information


Seán Kenny

Postdoc

sean.kenny@ekh.lu.se
Telefon: +46462220390

Visa mer information


Asli Kilicaslan

Projektassistent

asli.kilicaslan@ekh.lu.se

Visa mer information


Sascha Klocke

Doktorand

sascha.klocke@ekh.lu.se
Telefon: +46462226884, +46708311788

Visa mer information


Viktoras Kulionis

Doktorand

viktoras.kulionis@ekh.lu.se

Visa mer information


Elisa Labbas

Doktorand

elisa.labbas@ekh.lu.se
Telefon: +46462224202, +46725663260

Visa mer information


Anders Larsson

Projektassistent

anders.larsson@ekh.lu.se

Visa mer information


Gun Lauritzson

Doktorand

gun.lauritzson@ekh.lu.se
Telefon: +46462227488, +46708188125

Visa mer information


Volha Lazuka

Postdoc

volha.lazuka@ekh.lu.se
Telefon: +46462220598

Visa mer information


Jason Lennard

Gästforskare

jason.lennard@ekh.lu.se

Visa mer information


Svante Lingärde

Doktorand

svante.lingarde@ekh.lu.se

Visa mer information


Jonas Ljungberg

Professor

jonas.ljungberg@ekh.lu.se
Telefon: +46462220836

Visa mer information


Håkan Lobell

Programkoordinator, studievägledare, forskare

hakan.lobell@ekh.lu.se
Telefon: +46462227485

Visa mer information


Alexandra Lopez Cermeno

Postdoc

alexandra.lopez_cermeno@ekh.lu.se

Visa mer information


Montserrat Lopez Jerez

Forskare

montserrat.lopez_jerez@ekh.lu.se
Telefon: +46462220835

Visa mer information


Valeria Lukkari

Projektassistent

valeria.lukkari@ekh.lu.se
Telefon: +46462224432

Visa mer information


Fay Lundh Nilsson

Studierektor för gu

fay.lundh_nilsson@ekh.lu.se
Telefon: +46462220838

Visa mer information


Mikolaj Malinowski

Postdoc

mikolaj.malinowski@ekh.lu.se

Visa mer information


Igor Martins

Doktorand

igor.martins@ekh.lu.se
Telefon: +46462226884

Visa mer information


Yemane Mesghenna

Forskare

yemane.mesghenna@ekh.lu.se

Visa mer information


Luka Miladinovic

Doktorand

luka.miladinovic@ekh.lu.se
Telefon: +46462224642

Visa mer information


Anna Missiaia

Postdoc

anna.missiaia@ekh.lu.se
Telefon: +46462226911

Visa mer information


Jakob Molinder

Forskare

jakob.molinder@ekh.lu.se

Visa mer information


Joseph Molitoris

Forskare

joseph.molitoris@ekh.lu.se

Visa mer information


Jeffrey Neilson

Forskare

jeffrey.neilson@ekh.lu.se
Telefon: +46709828467

Visa mer information


Hana Nielsen

Postdoc

hana.nielsen@ekh.lu.se
Telefon: +46462220367

Visa mer information


Anders Nilsson

Professor

anders.nilsson@ekh.lu.se
Telefon: +46462227488

Visa mer information


Malin Nilsson

Postdoc

malin.nilsson@ekh.lu.se

Visa mer information


Rolf Nilsson

Forskningsassistent

rolf.nilsson@ed.lu.se

Visa mer information


Anneli Nilsson Ahlm

Ekonom

anneli.nilsson_ahlm@ekh.lu.se
Telefon: +46462226912

Visa mer information


Carl Nordlund

Gästforskare

Visa mer information


Jakob Nyqvist

Projektassistent

jakob.nyqvist@ekh.lu.se

Visa mer information


Marie Olander

Projektassistent

marie.olander@soc.lu.se

Visa mer information


Luis Oliveira

Projektassistent

luis.oliveira@ekh.lu.se

Visa mer information


Mats Olsson

Prefekt, professor

mats.olsson@ekh.lu.se
Telefon: +46462223118, +46725240179

Visa mer information


Vinzent Ostermeyer

Doktorand

vinzent.ostermeyer@ekh.lu.se
Telefon: +46462220833

Visa mer information


Kim Overlaet

Postdoc

kim.overlaet@ekh.lu.se

Visa mer information


Andrés Palacio

Postdoc, biträdande universitetslektor

andres.palacio@ekh.lu.se
Telefon: +46462220151

Visa mer information


Adrian Palacios Mateo

Gästdoktorand

Visa mer information


Kostadis Papaioannou

Postdoc

kostadis.papaioannou@ekh.lu.se

Visa mer information


Faustine Perrin

Postdoc

faustine.perrin@ekh.lu.se
Telefon: +46462220465

Visa mer information


Lars Pettersson

Universitetslektor

lars.pettersson@ekh.lu.se
Telefon: +46462227481

Visa mer information


Julius Probst

Doktorand

julius.probst@ekh.lu.se
Telefon: +46462226879

Visa mer information


Tatiana Pyshkina

Doktorand

tatiana.pyshkina@ekh.lu.se

Visa mer information


Luciana Quaranta

Docent

luciana.quaranta@ekh.lu.se
Telefon: +46462220497

Visa mer information


Soma Rahmani

Gästdoktorand

soma.rahmani@ekh.lu.se

Visa mer information


Kristin Ranestad

Postdoc

kristin.ranestad@ekh.lu.se
Telefon: +46462224633

Visa mer information


Matthias Rosenbaum-Feldbrügge

Gästdoktorand

Visa mer information


Kirk Scott

Professor

kirk.scott@ekh.lu.se
Telefon: +46462227181

Visa mer information


Luis Serratos

Doktorand

luis.serratos@ekh.lu.se

Visa mer information


Karolin Sjöö

Forskare

karolin.sjoo@ekh.lu.se

Visa mer information


Ingela Skoug Frid

Projektassistent

ingela.skoug_frid@ekh.lu.se
Telefon: +46462224432

Visa mer information


Maria Stanfors

Professor

maria.stanfors@ekh.lu.se
Telefon: +46462220834

Visa mer information


Maria Svenningsson

Projektassistent

maria.svenningsson@ekh.lu.se

Visa mer information


Lars Svensson

Professor emeritus

lars.svensson@ekh.lu.se

Visa mer information


Patrick Svensson

Universitetslektor, docent

patrick.svensson@ekh.lu.se
Telefon: +46462220833

Visa mer information


Marvin Süsse

Forskare

marvin.susse@ekh.lu.se

Visa mer information


Josef Taalbi

Postdoc

josef.taalbi@ekh.lu.se
Telefon: +46462224352

Visa mer information


Anna Tegunimataka

Biträdande universitetslektor

anna.tegunimataka@ekh.lu.se
Telefon: +46462220498

Visa mer information


Emelie Till

Doktorand

emelie.till@ekh.lu.se
Telefon: +46462227646

Visa mer information


Otto Toivanen

Gästforskare

otto.toivanen@ekh.lu.se

Visa mer information


Sara Torregrosa-Hetland

Postdoc

sara.torregrosa-hetland@ekh.lu.se

Visa mer information


Mikael Törnblom Duthu

Projektassistent

mikael.tornblom_duthu@ekh.lu.se
Telefon: +46462224432

Visa mer information


Carolina Uppenberg

Postdoc

carolina.uppenberg@ekh.lu.se

Visa mer information


Frank van der Most

Forskningsingenjör

frank.van_der_most@ekh.lu.se
Telefon: +46462220840, +46708696934

Visa mer information


Ingrid van Dijk

Postdoc

ingrid.van_dijk@ekh.lu.se
Telefon: +46462220841

Visa mer information


Elien van Dongen

Doktorand

elien.van_dongen@ekh.lu.se

Visa mer information


Olof Wallengren

Projektassistent

olof.wallengren@ekh.lu.se

Visa mer information


Tina Wueggertz

Institutionsadministratör, katalogadministratör

tina.wueggertz@ekh.lu.se
Telefon: +46462227475

Visa mer information


Liang Zhao

Doktorand

liang.zhao@ekh.lu.se

Visa mer information


Yannu Zheng

Gästforskare

yannu.zheng@ekh.lu.se

Visa mer information


Jaco Zuijderduijn

Universitetslektor, docent

jaco.zuijderduijn@ekh.lu.se

Visa mer information


Thomas Åstebro

Gästforskare

thomas.astebro@ekh.lu.se

Visa mer information


Anders Ögren

Docent

anders.ogren@ekh.lu.se
Telefon: +46462220302

Visa mer information


Martin Önnerfors

Doktorand

martin.onnerfors@ekh.lu.se

Visa mer information

Adressuppgifter

Ekonomisk-historiska institutionen

Besöksadress:
Scheelevägen 15B, Alfa 1, Lund

Postadress:
Box 7083, 220 07, Lund

Internpost: hs: 10

Telefon: +46462227475

Besök hemsida