lu.se

Ekonomisk-historiska institutionen

Ekonomihögskolan vid Lunds universitet

Kontakt

Ekonomisk-historiska institutionen


Prince Young Aboagye

Doktorand

prince_young.aboagye@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 76 46

Visa mer information


Göran Ahlström

Professor emeritus

goran.ahlstrom@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 88

Visa mer information


Edoardo Altamura

Postdoc

edoardo.altamura@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 77

Visa mer information


Jens Andersson

Gästforskare

jens.andersson@ekh.lu.se

Visa mer information


Martin Andersson

Docent

martin.andersson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 85

Visa mer information


Siddartha Aradhya

Gästforskare

siddartha.aradhya@ekh.lu.se

Visa mer information


Mesfin Araya

Projektassistent

mesfin.araya@ekh.lu.se

Visa mer information


Johanne Arnfred

Projektassistent

johanne.arnfred@ekh.lu.se

Visa mer information


Tobias Axelsson

Universitetslektor

tobias.axelsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 31

Visa mer information


Nicolai Baumert

Doktorand

nicolai.baumert@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 91

Visa mer information


Blaise Bayuo

Projektassistent

blaise.bayuo@ekh.lu.se

Visa mer information


Erik Bengtsson

Biträdande universitetslektor

erik.bengtsson@ekh.lu.se

Visa mer information


Tommy Bengtsson

Professor

tommy.bengtsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 73 80

Visa mer information


Daniel Bennheden

Doktorand

daniel.bennheden@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 90

Visa mer information


Thor Berger

Doktorand, postdoc

thor.berger@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 67

Visa mer information


Martin Bergvall

Doktorand

martin.bergvall@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 02

Visa mer information


Jutta Bolt

Biträdande universitetslektor, docent

jutta.bolt@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 89

Visa mer information


John Brolin

Forskare

john.brolin@ekh.lu.se

Visa mer information


Benny Carlson

Professor

benny.carlson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 78

Visa mer information


Cristina Chaminade

Professor

cristina.chaminade@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 33 34

Visa mer information


Michael Chanda Chiseni

Doktorand

michael.chanda_chiseni@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 91

Visa mer information


Zeyuan Chen

Doktorand

zeyuan.chen@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 41

Visa mer information


Jeanne Cilliers

Postdoc, forskare

jeanne.cilliers.7367@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 99

Visa mer information


Hanne Clivemo

Doktorand

hanne.clivemo@ekh.lu.se

Visa mer information


Enrico Debiasi

Doktorand

enrico.debiasi@ekh.lu.se

Visa mer information


Martin Dribe

Professor

martin.dribe@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 77

Visa mer information


Cristian Ducoing

Gästforskare

cristian.ducoing@ekh.lu.se

Visa mer information


Olof Ejermo

Universitetslektor

olof.ejermo@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 96 50

Visa mer information


Annika Elwert

Postdoc

annika.elwert@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98

Visa mer information


Kerstin Enflo

Docent

kerstin.enflo@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 91

Visa mer information


Björn Eriksson

Forskare

bjorn.eriksson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 86

Visa mer information


Gergei Farkas

Postdoc

gergei.farkas@ekh.lu.se

Visa mer information


Maria Fibaek

Doktorand

maria.fibaek.1758@ekh.lu.se

Visa mer information


Kristin Fransson

Institutionsadministratör, katalogadministratör

kristin.fransson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 74

Visa mer information


Carl Benedikt Frey

Gästforskare

carl_benedikt.frey@ekh.lu.se

Visa mer information


Kathryn Gary

Doktorand

kathryn.gary@ekh.lu.se

Visa mer information


Erik Green

Docent

erik.green@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 67

Visa mer information


Christer Gunnarsson

Professor

christer.gunnarsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 30

Visa mer information


Emelie Gustafson

Projektassistent

emelie.gustafson@ekh.lu.se

Visa mer information


Abel Gwaindepi

Postdoc

abel.gwaindepi@ekh.lu.se

Visa mer information


Emrah Gülsunar

Doktorand

emrah.gulsunar@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 68 79

Visa mer information


Neelambar Hatti

Professor emeritus

neelambar.hatti@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 88

Visa mer information


Erik Hegelund

Gästdoktorand

Visa mer information


Jonas Helgertz

Biträdande universitetslektor

jonas.helgertz@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 66

Visa mer information


Sofia Henriques

Forskare

sofia.henriques@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 90

Visa mer information


Ellen Hillbom

Docent

ellen.hillbom@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 86

Visa mer information


Pia Holmström

Projektassistent

pia.holmstrom@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 68

Visa mer information


Ari Hyytinen

Gästforskare

ari.hyytinen@ekh.lu.se

Visa mer information


Irene Håkansson

Arkivassistent

irene.hakansson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 97

Visa mer information


Samuel Jenkin

Doktorand

samuel.jenkin@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 73 77

Visa mer information


Morten Jerven

Biträdande universitetslektor

morten.jerven@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 02

Visa mer information


Magnus Jiborn

Forskare

magnus.jiborn@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 80

Visa mer information


Tony Johansson

Doktorand

tony.johansson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 43 52

Visa mer information


Kirti John

Forskningsassistent

kirti.john@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 32

Visa mer information


María José Fuentes Vásquez

Gästdoktorand

Visa mer information


Amanda Kander

Forskningsassistent

amanda.kander@ekh.lu.se

Visa mer information


Astrid Kander

Professor

astrid.kander@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 83

Visa mer information


Linnea Karlsson

Forskningsassistent

linnea.karlsson@ekh.lu.se

Visa mer information


Omar Karlsson

Doktorand

omar.karlsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 41

Visa mer information


Tobias Karlsson

Universitetslektor

tobias.karlsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 37

Visa mer information


Seán Kenny

Postdoc

sean.kenny@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 90

Visa mer information


Sascha Klocke

Doktorand

sascha.klocke@ekh.lu.se
Telefon: +46 70 831 17 88

Visa mer information


Viktoras Kulionis

Doktorand

viktoras.kulionis@ekh.lu.se

Visa mer information


Elisa Labbas

Doktorand

elisa.labbas@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 02

Visa mer information


Anders Larsson

Projektassistent

anders.larsson@ekh.lu.se

Visa mer information


Cecilia Larsson

Doktorand

cecilia.larsson@agrifood.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 90

Visa mer information


Gun Lauritzson

Doktorand

gun.lauritzson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 88

Visa mer information


Volha Lazuka

Doktorand, postdoc

volha.lazuka@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 05 98

Visa mer information


Jason Lennard

Gästforskare

jason.lennard@ekh.lu.se

Visa mer information


Daniel Lind

Doktorand

daniel.lind@ekh.lu.se

Visa mer information


Svante Lingärde

Doktorand

svante.lingarde@ekh.lu.se

Visa mer information


Jonas Ljungberg

Professor

jonas.ljungberg@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 36

Visa mer information


Håkan Lobell

Studievägledare, forskare, programkoordinator

hakan.lobell@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 85

Visa mer information


Alexandra Lopez Cermeno

Postdoc

alexandra.lopez_cermeno@ekh.lu.se

Visa mer information


Montserrat Lopez Jerez

Forskare

montserrat.lopez_jerez@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 35

Visa mer information


Valeria Lukkari

Projektassistent

valeria.lukkari@ekh.lu.se

Visa mer information


Fay Lundh Nilsson

Studierektor för gu

fay.lundh_nilsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 38

Visa mer information


Mikolaj Malinowski

Postdoc

mikolaj.malinowski@ekh.lu.se

Visa mer information


Igor Martins

Doktorand

igor.martins@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 68 84

Visa mer information


James Mckeever

Projektassistent

james.mckeever@ekh.lu.se

Visa mer information


Luka Miladinovic

Doktorand

luka.miladinovic@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 42

Visa mer information


Anna Missiaia

Postdoc

anna.missiaia@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 69 11

Visa mer information


Jakob Molinder

Forskare

jakob.molinder@ekh.lu.se

Visa mer information


Joseph Molitoris

Forskare

joseph.molitoris@ekh.lu.se

Visa mer information


Hana Nielsen

Postdoc

hana.nielsen@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 67

Visa mer information


Tobias Nielsen

Forskare

tobias.nielsen@svet.lu.se

Visa mer information


Anders Nilsson

Professor

anders.nilsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 84

Visa mer information


Malin Nilsson

Postdoc

malin.nilsson@ekh.lu.se

Visa mer information


Rolf Nilsson

Forskningsassistent

rolf.nilsson@ed.lu.se

Visa mer information


Anneli Nilsson Ahlm

Ekonom

anneli.nilsson_ahlm@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 69 12

Visa mer information


Mats Olsson

Professor, prefekt

mats.olsson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 31 18

Visa mer information


Vinzent Ostermeyer

Doktorand

vinzent.ostermeyer@ekh.lu.se

Visa mer information


Andrés Palacio

Postdoc, biträdande universitetslektor

andres.palacio@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 01 51

Visa mer information


Kostadis Papaioannou

Postdoc

kostadis.papaioannou@ekh.lu.se

Visa mer information


Faustine Perrin

Postdoc

faustine.perrin@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 65

Visa mer information


Lars Pettersson

Universitetslektor

lars.pettersson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 81

Visa mer information


Julius Probst

Doktorand

julius.probst@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 68 79

Visa mer information


Tatiana Pyshkina

Doktorand

tatiana.pyshkina@ekh.lu.se

Visa mer information


Luciana Quaranta

Postdoc

luciana.quaranta@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 97

Visa mer information


Soma Rahmani

Gästdoktorand

Visa mer information


Kristin Ranestad

Postdoc

kristin.ranestad@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 33

Visa mer information


Kirk Scott

Professor

kirk.scott@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 71 81

Visa mer information


Luis Serratos

Doktorand

luis.serratos@ekh.lu.se

Visa mer information


Karolin Sjöö

Forskare

karolin.sjoo@ekh.lu.se

Visa mer information


Maria Stanfors

Professor

maria.stanfors@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 34

Visa mer information


Lars Svensson

Professor emeritus

lars.svensson@ekh.lu.se

Visa mer information


Patrick Svensson

Universitetslektor, docent

patrick.svensson@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 33

Visa mer information


Josef Taalbi

Postdoc

josef.taalbi@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 43 52

Visa mer information


Anna Tegunimataka

Forskare

anna.tegunimataka@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 98

Visa mer information


Emelie Till

Doktorand

emelie.till@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 76 46

Visa mer information


Otto Toivanen

Gästforskare

otto.toivanen@ekh.lu.se

Visa mer information


Sara Torregrosa Hetland

Postdoc

sara.torregrosa_hetland@ekh.lu.se

Visa mer information


Frank Van Der Most

Forskningsingenjör

frank.van_der_most@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 08 40

Visa mer information


Elien Van Dongen

Doktorand

elien.van_dongen@ekh.lu.se

Visa mer information


Mårten Viberg

Forskningsassistent

marten.viberg@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 32

Visa mer information


Olof Wallengren

Projektassistent

olof.wallengren@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 68

Visa mer information


Tina Wueggertz

Institutionsadministratör, katalogadministratör

tina.wueggertz@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 75

Visa mer information


Ali Zeinab

Gästforskare

ali.zeinab@ekh.lu.se

Visa mer information


Liang Zhao

Doktorand

liang.zhao@ekh.lu.se

Visa mer information


Yannu Zheng

Gästforskare

yannu.zheng@ekh.lu.se

Visa mer information


Cornelis Jaco Zuijderduijn

Universitetslektor, docent

cornelis_jaco.zuijderduijn@ekh.lu.se

Visa mer information


Thomas Åstebro

Gästforskare

thomas.astebro@ekh.lu.se

Visa mer information


Anders Ögren

Docent

anders.ogren@ekh.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 02

Visa mer information


Martin Önnerfors

Doktorand

martin.onnerfors@ekh.lu.se

Visa mer information

Adressuppgifter

Ekonomisk-historiska institutionen

Besöksadress:
Scheelevägen 15B, Alfa 1, Lund

Postadress:
Box 7083, 220 07, Lund

Internpost: hs: 10

Telefon: +46 46 222 74 75

Besök hemsida